ARCHIWUM - rok 2015/2016

EUROWEEK  2015

 W dniach 21-25 czerwca 2015 roku grupa młodzieży z Gimnazjum im. Jana Pawła II uczestniczyła w obozie językowym Euroweek – Szkoła Liderów w Długopolu Dolnym. Uczniowie codziennie brali udział w zajęciach takich jak prezentacje i autoprezentacje, debata oksfordzka, konferencje prasowe, wywiady oraz uczyli się współdziałania w grupie. Szkolenie to prowadzili wolontariusze z całego świata prezentując swoje kraje, np.: Indonezję, Chiny, Łotwę, Kolumbię, Kenię, Filipiny, Turcję, Ukrainę, Afganistan. Dzięki wolontariuszom uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe oraz poszerzali wiedzę na temat innych kultur, uczyli się jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa praca, wolontariat – czyli jak odnaleźć się w obcym kraju. Zapoznali się również z programem Erazmus+.

Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni, że mogli wziąć udział w tak ciekawym projekcie i nawiązać nowe przyjaźnie.

 

CZAS NA DEBATĘ OKSFORDZKĄ!

Debata to trudna sztuka argumentowania. Jedną z jej odmian z długą historią jest debata oksfordzka, która polega na prowadzeniu sporu przez dwa zespoły na podany wcześniej temat z wyraźnym zaznaczeniem roli każdego mówcy, a także z zachowaniem odpowiednich form grzecznościowych w stosunku do oponentów oraz marszałka prowadzącego debatę. Wynik debaty wskazują sędziowie wraz z ekspertem, który przyznaje punkty ujemne za ewentualne uchybienia.

 

W piątek 19 czerwca br. wyzwanie związane z debatą oksfordzką podjęli uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie wraz z absolwentami Gimnazjum – obecnie uczniami II LO im. M.Curie-Składowskiej w Gorzowie Wlkp. Czteroosobowe drużyny (po 2 z każdej szkoły) stawiły się w Domu Joannitów w Sulęcinie, aby debatować na tematy związane z polityką zagraniczną naszego kraju. Dyskutowano o NATO, wprowadzeniu EURO, partnerstwie ze Stanami Zjednoczonymi i pozycji Polski w UE. Patronat nad tym projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Debatę zorganizowało Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie wraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wlkp. Dyrektor tego Ośrodka - pan Krzysztof Łobodziński, współorganizator debaty, poprowadził całość w bardzo interesujący sposób, wcześniej wziął udział w warsztatach i spotkaniach z uczniami z obu szkół. Dodatkowo zorganizowano dla młodzieży warsztaty z wystąpień publicznych i autoprezentacji, które poprowadziła trenerka z Zielonej Góry – p. Monika Suder. Oprócz publiczności oraz uczestników debaty w przedsięwzięciu uczestniczyli także zaproszeni goście: p. wice burmistrz Sulęcina Iwona Walczak oraz dyrektor II LO w Gorzowie Wlkp. p. Tomasz Pluta. Obecni byli także p. Izabela Hutyra – dyrektor Gimnazjum wraz z zastępcą p. Tadeuszem Domaszewiczem. Ważną rolę w debacie odegrali sędziowie, którzy oceniali poszczególne potyczki słowne. Jury reprezentowały: p. Monika Lemieszko, p. Aneta Gryz oraz p. Krystyna Pławuszewska; w rolę eksperta wcieliła się p. Ewa Krynicka – koordynator projektu.

 

W debacie wzięli udział następujący uczniowie z Gimnazjum: Mikołaj Konopko, Maks Obrzud, Michał Jałocha, Dewid Stegeman, Jakub Lenard, Oskar Szatraj, Filip Szyfer i Patryk Makowski, natomiast absolwentów Gimnazjum reprezentowali: Karolina Szejner, Karolina Rydygier, Julia Rostkowska, Martyna Kijewska, Leszek Moczyński, Maciej Stasiłowicz oraz Krzysztof Oleszkiewicz. Wygrała drużyna w składzie: Jakub Lenard, Maciej Stasiłowicz, Leszek Moczyński i Krzysztof Oleszkiewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, na wygranych czekały m.in. tablety.

 

Ewa Krynicka


SZACHY W PLENERZE

11 czerwca, na olbrzymiej szachownicy, miłośnicy królewskiej gry rozegrali plenerowy turniej szachowy. Drużyna szachowa oraz grupa zapaleńców z klasy Ie uczestniczyła w niecodziennym turnieju szachowym, który sędziował pan J. Kuśnierz. Uczniowie grali dużymi figurami, a dodatkową trudnością był ogląd całej planszy. Humory i pogoda dopisała graczom.

 

DZIEŃ MATKI  W DPS TURSK

26.05.2015r z okazji Dnia Matki wolontariusze- Sekcja Tursk z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie wraz z opiekunami Katarzyną Kasprzak i Moniką Konopko przygotowali montaż słowno-muzyczny dla pensjonariuszy DPS Tursk. Podczas wspólnej zabawy uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i opowiadali baśń. Na zakończenie uroczystości wolontariusze obdarowali pensjonariuszy ręcznie robionymi kwiatami.

NOC BIBLIOTEK

W bibliotece gimnazjalnej odbyła się ogólnopolska akcja pod nazwą „Noc bibliotek”. Chętni uczniowie uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach. Od godziny 20.00 do 24.00 mogliśmy przenieść się w czasy Jana Długosza i własnoręcznie wykonać ozdobny inicjał, prawie taki, jak u słynnego kronikarza. Pani Beata Krajka z Biblioteki Pedagogicznej, nasz gość, nauczyła wszystkich wykonania papieru czerpanego. Wspólnie piekliśmy i jedliśmy babeczki, graliśmy i rozwiązywaliśmy średniowieczne szyfry.

ZWIEDZANIE TVP GORZÓW

W maju uczestnicy warsztatów teatralnych oraz uczniowie kl. IIc należący do koła dziennikarskiego odwiedzili TVP Gorzów i spotkali się z dziennikarką Panią Agatą Sendecką, która zapoznała wszystkich z pracą dziennikarza i oprowadziła zwiedzających po gmachu telewizji. Uczniowie sami mogli przygotować fragment wiadomości i zapowiedzieć gościa.Młodzi dziennikarze przeprowadzili wywiad z Panią Sendecką, a następnie opracowali go do druku. Wyjazd zachęcił nas do poznania czegoś nowego, rozwijania swoich zainteresowań i zdobywania wiedzy o nowych, ciekawych zawodach.

SUKCESY NASZYCH GIMNAZJALISTÓW!

15. 05. 2015r. w Rzepinie odbył się wojewódzki etap konkursu „Promocja zdrowia” w ramach Lubuskiej Gimnazjalnej Platformy Wiedzy. Uczniowie Celina Ciecierska, Nikola Chomicka, Natasza Kiewro oraz Kornel Postawa zdobyli tytuł laureata, natomiast Agata Bączyńska tytuł finalisty. Gratulujemy wyników i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!

MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY - "ROZWIŃ SKRZYDŁA, ORLE BIAŁY"

3 maja obchodziliśmy kolejną rocznicę uchwalenia konstytucji. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. "Rozwiń skrzydła, Orle Biały". Widzami byli mieszkańcy Sulęcina. Teksty współczesne przeplatane były historycznym. Nasi uczniowie udowodnili, że patriotyzm jest wartością cenioną także przez młodzież. Oprócz lekcji historii była to świetna okazja do zetknięcia się z pracą aktora.

 

FINAŁ GIMNAZJADY W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW

10.04.2015 r. grupa uczniów reprezentowała naszą szkołę w Finale Gimnazjady w Piłce Siatkowej Chłopców. W turnieju wzięły udział szkoły z Krosna Odrzańskiego, Gorzowa Wielkopolskiego i Gubina. Po zaciętych rozgrywkach zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Zimnowoda Tomasz, Staats Aleksander, Witek Jakub, Szablewski Emil, Dzierżyński Jakub, Masłowski Adam, Jałocha Michał, Onyśko Kamil, Rostkowski Filip, Stegeman Dawid, Obrzud Maksymilian. Serdecznie gratulujemy!

EKOLEKCJA w CZG -12

Jak co roku grupa gimnazjalistów wzięła udział w ekologicznej lekcji przygotowanej przez panią Katarzynę Wojciechowską w Celowym Związku Gmin CZG-12 w Długoszynie. Uczniowie zostali oprowadzeni po terenie Zakładu. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiły dwie kwatery składowania śmieci. W hali sortowni odpadów uczniowie dowiedzieli się, jaką drogę pokonują śmieci od momentu wrzucenia ich do kontenera aż do ponownego wykorzystania.

 

Na zakończenie stanęliśmy na ogromnej wadze, okazało się, że wszyscy razem ważymy 640 kg. Każdy uczestnik ekolekcji otrzymał upominek – notes z magnesem.

 

Takie ekolekcje są bardzo ważne, młodzież zdała sobie sprawę jak wielkim problemem jest produkcja śmieci i jak ważna jest ich segregacja, bo dzięki niej odpady możemy przetworzyć i powtórne wykorzystać, ograniczając ich ilość.

SPOTKANIE Z NAUCZYCIELAMI Z BEESKOW

28 marca odwiedzili nas nauczyciele z partnerskiego gimnazjum Rouanet-Gymnasium z Beeskow. Nasze spotkanie zaczęliśmy od drugiego śniadania, następnie oprowadziliśmy gości po naszej szkole i zaprosiliśmy na wspólny spacer po Łagowie z przewodnikiem, dzięki któremu poznaliśmy historię miasta, kilka legend i ciekawostek. Po powrocie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, rozmawialiśmy, żartowaliśmy i omawialiśmy dalszą współpracę. Dzień upłynął nam w cudownej atmosferze, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze gości, wylewne podziękowania i wrześniowe zaproszenie do Beeskow.

„MITTERNACHTSSPORT– HALLENFUSBALTURNIER VOL.XI” W BEESKOW

Nasi uczniowie ponownie wzięli udział w turnieju piłki nożnej „Mitternachtssport – Hallenfußbalturnier Vol.XI” organizowanym 14 marca przez Jugend –Team w Beeskow. Tym razem drużyna chłopców i dziewcząt zmierzyła się z czterema drużynami z Niemiec. Chłopcy zajęli pierwsze miejsce w rozgrywkach sportowych. Po zawodach nasi gimnazjaliści integrowali się z niemiecką młodzieżą. Wszyscy osiągnęli swój cel i bawili się znakomicie. Serdecznie gratulujemy wygranej i nowych znajomości. Jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych sukcesów.

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

W drugim tygodniu ferii zimowych dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas I i II, pod opieką nauczycieli Pani Anny Pawluczenko i Pani Wandy Heinrych, wzięła udział w zajęciach warsztatowych, które miały na celu rozwijanie zainteresowań polonistycznych. Uczniowie przeprowadzili wywiad z Sybirakami Panami Mieczysławem Wirszycem oraz Janem Maszońskim, przeprowadzili sondy uliczne z mieszkańcami Sulęcina, skorzystali z porad Pana Macieja Bardena na temat przygotowania fotoreportażu oraz ćwiczyli swoje umiejętności dziennikarskie, biorąc udział w 3-godzinnych zajęciach, które przeprowadziły dziennikarki z TVP Gorzów – Pani Marta Czarnecka-Wojda oraz Pani Marta Zielińska.

Zajęcia można uznać za udane, uczniowie zostali zaproszeni do TVP Gorzów oraz nakręcili wiadomości „Serce Sulęcina”, które można obejrzeć na stronie internetowej.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

11 lutego obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Tego dnia naszą szkołę odwiedził pan Kubicki - ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Sulęcinie. Na spotkaniu ratownik udzielał instruktażu jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem.

Pan ratownik uświadomił uczniom fakt, iż dzwoniąc na numer alarmowy „112” bez potrzeby i uzasadnienia, blokują linię telefoniczną osobie, która właśnie w danej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy!

Uczniowie bardzo chętnie brali udział w ćwiczeniach - wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

ROZMAWIALIŚMY Z....

Redakcja „Gimzetki” uczestniczyła w spotkaniu z Panią Heleną Hatką - senatorem RP i z Panem Dariuszem Ejchartem - burmistrzem Sulęcina. Przeprowadzone wywiady umieścimy w marcowym wydaniu „Gimzetki”. Szukajcie nas na stronie www.juniormedia.pl

 

LEKCJA BIOLOGII W PARKU NARODOWYM "UJŚCIE WARTY"

22 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią Moniką Grzelczyk oraz panią Marią Howil wzięli udział w prelekcji pt. „Walory przyrodnicze Parku Narodowego „Ujście Warty” w ośrodku edukacyjnym Parku w Chyrzynie.

Po prezentacji, wyposażona w lornetki grupa udała się w teren na praktyczną naukę rozpoznawania ptaków. Następnie po zajęciach terenowych uczniowie wrócili do sali ćwiczeń, gdzie odbyły się warsztaty dotyczące przystosowania ptaków do środowiska życia. Uczniowie powtórzyli i utrwalili wiadomości na temat podniebnych mieszkańców.

 

TYTUŁY LAUREATA I FINALISTÓW DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W SULĘCINIE

Uczniowie gimnazjum wzięli udział w kolejnej edycji konkursu LGPW „ Czytam- rozumiem”. W szkolnym etapie konkursu uczestniczyło 30 uczniów z klas drugich i trzecich. Trzy najlepsze uczennice reprezentowały szkołę na etapie wojewódzkim, który odbył się 16 stycznia 2015 roku w Zespole Szkół w Kowalowie. Startowało 18 uczestników. Tytuł laureata uzyskała uczennica klasy drugiej Wiktoria Gryz, a Patrycja Duda i Sara Fahim otrzymały tytuły finalistek. Dziewczyny spisały się na medal ! Gratulujemy im i ich opiekunom !

TURNIEJ PIŁKI  „MITTERNACHTSSPORT”  w BEESKOW

29 listopada 2014 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w turnieju piłki nożnej „Mitternachtssport”, organizowanym już tradycyjnie przez Jugend-Team w Beeskow. Towarzyszyli im opiekunowie: Witold Hutyra i Aleksandra Kosek. Dwie drużyny z naszego gimnazjum (7 dziewcząt i 5 chłopców) zmierzyły się z pięcioma drużynami z Niemiec. W kategorii dziewcząt zwyciężyły nasze uczennice. Młodzież dobrze się bawiła, godnie reprezentowała gimnazjum i nawiązywała kontakty z innymi młodymi ludźmi.

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

28-29 listopada wolontariusze gimnazjum wraz z nauczycielami Elżbietą Arciszewską, Ewą Krynicką, Moniką Konopko i Katarzyną Kasprzak brali udział w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Bank Żywności. Dzięki ofiarności darczyńców oraz zaangażowaniu wolontariuszy dotarliśmy do dwunastu rodzin potrzebujących wsparcia materialnego. Serdecznie wszystkim dziękujemy za okazane wsparcie i hojność.

EFEKTYWNE SPOSOBY UCZENIA SIĘ...

Pedagodzy szkolni w październiku 2014r. objęli uczniów klas trzecich zajęciami dotyczącymi  efektywnych  sposobów uczenia się. W niektórych klasach przeprowadzono test w formie psychozabawy, dostarczył on uczniom  wiedzy nt. ich stosunku do nauki i egzaminów oraz stylu uczenia się. Przestawione zostały podstawowe warunki właściwej organizacji nauki, czynniki wewnętrzne i wewnętrzne ułatwiające oraz utrudniające przyswajanie wiedzy. Formy aktywne zajęć obejmowały różne ćwiczenia, które  uczyły w jaki sposób usprawniać pamięć i koncentrację uwagi oraz jak aktywnie  słuchać.

Uczniowie klas II uczestniczą w realizowanym  przez pedagogów szkolnych  cyklu zajęć dotyczących znajomości zasad savoir vivre pt. „ ABC dobrego wychowania”.

Celem zajęć jest wspomaganie uczniów w zakresie doskonalenia i stosowania zasad savoir vivre w oparciu o aktywne metody pracy. Przyswojona wiedza zapewni swobodę i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Uczniowie poznają alfabet dobrych manier, etykietę na co dzień, zasady zachowania się w miejscach publicznych, podstawowe reguły dobrej komunikacji, a także zasady zachowania się przy stole.

BIJEMY REKORD Z WOŚP I CAŁĄ POLSKĄ

16 października 2014 r. obchodzono Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji uczniowie z klas III wraz z opiekunem Marią Howil przyłączyli się do specjalnej akcji - próby pobicia rekordu w jak największej ilości osób wykonujących Resuscytację Krążeniowo Oddechową (RKO). Koordynatorem akcji był Specjalny Ośrodek

 Szkolno – Wychowawczy w Sulęcinie.

 Tego dnia na parkingu przy sklepie Intermarche od godziny 12:00 do godziny 12:30 uczestnicy akcji nieprzerwanie prowadzili resuscytację na fantomach. Akcja odbyła się w ramach programu "Cała Polska Uczy Ratować", którego inicjatorem jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Ten dzień był potwierdzeniem tego, że chcemy i potrafimy ratować życie.

 

IX PAPIESKI TURNIEJ SZACHOWY

10 października w ramach uroczystości związanych z patronem Gimnazjum - Janem Pawłem II rozegrany został IX Papieski Turniej Szachowy, którego celem było uczczenie Papieża - Polaka. W turnieju uczestniczyło 14 uczniów, najlepsi okazali się:

Łukasz Pilczuk IIIf

Tomasz Zimnowoda IIIc

Michał Świtała Ia

Jakub Zakrzewski Ie

Jan Górski If

Wiktor Kuzajewski IIb

Jan Durnoga Ic

 

Serdecznie gratulujemy!!!

POLSKO-LITEWSKO-NIEMIECKIE BRANDENBURSKIE DNI KULTURY MŁODZIEŻOWEJ

Po raz drugi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami Aleksandrą Kosek, Marią Howil i Anną Tonder zostali zaproszeni przez fundację SPI na Polsko – Litewsko – Niemieckie Brandenburskie Dni Kultury Młodzieżowej pod hasłem „Pokaż swój styl”.

Podczas weekendowego pobytu w Blossin nad pięknym jeziorem Wolziger See, razem z młodymi ludźmi z Polski, Niemiec i Litwy, pod okiem specjalistów, doskonalili swoje talenty w różnego rodzaju warsztatach: Street Dance, Capoeira, Malarstwo, Graffiti, Organizacja imprez, Comics. Efekty swojej pracy przedstawili na imprezie podsumowującej projekt.